۹ علت برای خیانت مردان در زندگی زناشویی

خیانت در چارچوب پیمان زناشویی، وضعیتی است که به موجب آن، یکی از طرفین رابطه به شکل پنهانی قوانین و هنجارهایی پیمان زناشویی را زیر پا می گذارد و با فردی جز همسر خود رابطه ای جنسی یا عاطفی بر قرار می کند. اما پیدایش این مسئله در مردان، دارای عللی است که در این نوشتار به بیات آن ها خواهیم پرداخت.
خیانت زناشویی یعنی بریدن زنجیر عاطفی میان همسران
چکیده: خیانت در چارچوب پیمان زناشویی، وضعیتی است که به موجب آن، یکی از طرفین رابطه به شکل پنهانی قوانین و هنجارهایی پیمان زناشویی را زیر پا می گذارد و با فردی جز همسر خود رابطه ای جنسی یا عاطفی بر قرار می کند. اما پیدایش این مسئله در مردان، دارای عللی است که در این نوشتار به بیات آن ها خواهیم پرداخت.

خیانت مردان

اغلب خانم ها این کابوس را در دل و ذهن دارند که نکند همسرشان سراغ زنی دیگر برای داشتن یک رابطه عاطفی و یا جنسی برود و غافل از زندگی اصلی خود با او شود و نتیجه آن این شود که زندگی او به مانند بسیاری از زندگی های دیگر که به خاطر این نوع از روابط از هم پاشیده شده است، رابطه او نیز دچار همان سرانجام گردد و وقتی چشم خویش را باز کند که می بینید دفتر طلاق را امضاء کرده و کلبه ای که یک عمر با عشق و محبت آن را سرپا نگه داشته است، از هم فروپاشیده است. وقتی به این کابوس می اندیشد بسیاری از داستان ها و فیلم هایی که در این موضوع نگاشته شده یا به تصویر کشیده شده است بر قوت این اندیشه می افزاید و اضطرابش را دو چندان می کند.
اینجاست که برای از بین بردن این اضطراب مراقبت های خود از زندگی را دو چندان می کند یا نسبت به زندگی به سردی می گراید. ولی آنچه به اندیشه و عقل می آید این است که به جای مضطرب شدن و خود را در یک حالت منفعل قرار دهیم بهتر است که در این زمینه فعال باشیم. در چه زمینه؟ در از بین بردن عللی که می تواند زمینه ساز این دست از خیانت ها باشد. خواه این خیانت در مردان باشد خواه در زنان. پس بهتر است اینگونه بیان داریم، باید علل خیانت همسران را فهمید و از پیدایش آن در زندگی جلوگیری کرد.

۹ علت مهم خیانت مردان

۱ . سرد شدن نسبت به ظاهر همسر

 در زندگی زناشویی افراد به تدریج ممکن است نسبت به ظاهر همسرشان دلسرد شوند یا اینکه جذابیت های فرد مقابل برای شان یکنواخت و تکراری شده باشد. یک علت عمده در پدیدایی این علت، عدم آراستگی زنان در خانه برای همسر خویش است. به گونه ای می بینیم این آراستگی امروزه برای حضور در جمع و جامعه شدت بیشتری دارد تا آراستگی برای همسر در منزل. آراستگی ظاهر مخصوص خانم ها نیست. در متون دینی هم در بسیاری از موارد هست که ائمه معصومین(علیهم السلام) امر به آراستگی مردان و پوشیدن لباس های زیبا در داخل منزل کرده اند.[۱]

۲ . سردی روابط میان همسران

وقتی بین زوج ها روابط محبت آمیز، عاطفی و هیجانی کم می شود و دیگر خبری از احساس شور و هیجان نیست. این عامل یکی از عوامل تسریع کننده خیانت زناشویی در مردان است. مردی که از سوی همسر خویش عاطفه و احساسی نبیند به راحتی قدم در روابط خارج از چارچوب همسری می گذارد.

۳. حس تنوع طلبی

این مورد در آقایان بیشتر از خانم ها دیده می شود. اگر این مورد در مردی دیده شود که به خاطر تنوع طلبی ای که در او بوده وارد فضای خارج از چارچوب شده است به راحتی نمی توان او را از پدیده خیانت زناشویی آزاد کرد. گاه این امر ضمیمه یک انحراف جنسی یا اختلال شخصیت همچون شخصیت ضداجتماعی[۲](Antisocial personality disorder ) می باشد.

۴. برآورده نشدن نیازهای جنسی

مشکلات جنسی تا تبدیل به اختلالات جنسی نشده اند، قابل درمان است و می توان آن ها را از بین برد. ولی راهکار این امر آن است که با مشاوران متخصص در این امر سخن گفت. وقتی زن و مردی از رابطه جنسی خود، نارضایتی دارند باید آن را با مشاوری که در حوزه خانواده و مسایل زناشویی دستی دارد مطرح کند و از او برای بهبود رابطه جنسی خود راهکارهایی را مطالبه کنند.

۵. انتقام گیری از همسر

 بدترین حالتی که ممکن است در خانه و در یک رابطه عاطفی پدید بیاید این است که دلزدگی از هم به نوعی از انتقام گیری از هم تبدیل شود. زن و شوهر ممکن است به دلیل رنجشی که از یکدیگر دارند دست به انتقام بزنند و راه خیانت را انتخاب می کنند. مثلا مردی که به همسرش بدبین است و او را تحت فشار قرار می دهد، همسرش برای انتقام گرفتن از او بی وفایی می کند. این مورد در زنان شایع است، چرا که دائما زنان به این فکرند تا کارهای بدی را که همسرشان در حق شان کرده تلافی کنند. این حالت انتقام گیری ممکن است به دیگر علل از جمله تنوع طلبی و نیز سردی روابط در خانواده میان همسر و دیگر اعضا نیز سرعت ببخشد. از میان همه علت هایی که بیان شده و بیان خواهد شد، این علت نقش عمده در دوام خیانت زناشویی دارد به گونه ای که درمان این رابطه و برگشت پذیری آن را به حد صفر می رساند؛ خصوص آنکه یک زن وارد این رابطه شده باشد.

۶. ازدواج های اجباری

زن یا مردی که برخلاف میل شان و به دلیل اصرار خانواده تن به ازدواج می دهند، احتمال آنکه به همسرشان خیانت کنند بیشتر از سایرین است.چه خوب است والدین در امر ازدواج فرزندانشان به این نکته توجه داشته باشند که اگر ملاک های فرزندان ایشان برای ازدواج درست است، به انتخاب های ایشان احترام بگذارند. وارد شدن به خانه ای که علاقه ای به آن همسر نیست، می تواند زمینه ساز یک طلاق عاطفی زود هنگام و خیانت زناشویی در ادامه این رابطه باشد.

۷. کنجکاوی جنسی

 گاهی افراد به دلیل صحبت سایرین درباره روابط خارج از سیستم خانواده، به دنبال بی وفایی می روند و به اصطلاح می خواهند ببینند چه خبر است. گاه دیگران چنان از لذت این کار رو می گویند که فرد بی خبر برای داشتن تجربه ان قدم به این وادی می گذارد یا از آن روی که به دنبال عزت نفس از اینکه توان این را دارد که چندین نفر را اسیر خود کند، قدم در این رابطه می گذارد. در حالی که به مرور این عزت نفس از بین خواهد رفت.

۸. پندار ناامن بودن رابطه

زمانی که یکی از طرفین این باور را داشته باشد که به زودی این رابطه را ترک  می کند و حتی قطع شدن این رابطه را بر زبان می آورد، ممکن است به مرور باعص دلزدگی شریک زندگی او شود و با احساس ناامنی ای که در او ایجاد می شود، او را به سمت یافتن پناهگاهی برای عاطفه خویش سوق دهد.

۹. داشتن انتظارات جنسی و رفتارهای غیرمعقول

امروزه به واسطه حضور رسانه های ارتباطی، و ایجاد فانتزی های جدید از طریق همین سیستم ها به غیر از این که سبک زندگی ها تغییر کرده، نگرش ها و  نوع خواهش های جنسی هم تغییر کرده است. امروزه پوزیشن های جنسی ای سفارش داده می شود که می تواند آسیب های جسمی و روحی ای به شریک جنسی بزند. جدای از آن با دیدن فیلم های پورنو نگاه های به خود و رابطه جنسی  ای که یک زوج باید داشته باشند تغییر کرده است.
نویسنده : محمد حسین افشار
پی نوشت 
[۱]
 . اِنّ اللَه یُحِبِّ الجمالَ و التجمیل و یکره البُؤسَ و التّباؤُسَ؛ خداوند زیبایی و آراستن را دوست دارد و از نپرداختن به خود و خود را ژولیده نشان دادن ، کراهت دارد(الکافی، ج ۶، ص ۴۴۰؛ امالی طوسی ، ج ۱، ص۲۷۵.)
پیامبر اسلام( ص): « خیر النساء من تسرک اذا ابصرت…» پیامبر اسلام (ص): «بهترین زنان شما آن است که وقتی به او نگری تو را مسرور کند…» (هیثمی، ‌۱۴۰۲ ه. ق، ‌ج ۴ص ۲۷۳؛ ‌شوکانی، ‌بی تا، ‌ج ۳ ص۶۴۲؛ ‌پیمانی، ‌۱۳۸۵ ه. ش، ‌ص ۳۹۵) پیامبر اسلام(ص): « خیر النساء التی تسره اذا نظر…» « بهترین زنان آن است که وقتی مرد به او نگرد مسرور شود…» ( پیمانی، ۱۳۸۵ ه. ش، ‌ص ۳۹۵) « خیر النساء… امراه تسرک اذا نظرت الیها…» (ابن عساکر، ۱۴۰۰ ه.ق، ‌ج۱۰ ص۵۱۴)
امام صادق (علیه السلام) فرمود:
«در روابط بین زن و شوهر، برای مرد سه ویژگی لازم است که یکی از آنها داشتن ظاهر آراسته در برابر دیدگان زن است و برای زن نیز سه ویژگی لازم است که یکی از آنها آراستگی در برابر شوهر است.»( بحار الانوار ، ج ۷۸، ص ۲۳۷)
امام باقر (علیه السلام) نیز در روایتی می فرماید:
«أَلنِّساءُ یُحِبْنَ أَنْ یُزَیِّنَ الرِّجالُ فِی مِثْلِ ما یُحِبُّ الرِّجالُ أَنْ یَرَی فِیهِ النِّساءُ مِنَ الزِّینَهِ.
همان گونه که مردها دوست دارند زن خود را زینت شده ببینند، زن ها نیز دوست دارند شوهر خود را آراسته ببینند.»( بحار الانوار ، ج ۷۸، ص ۱۰۱)
امام رضا(علیه السلام) می فرمایند: «لقد ترک النساء العّفه لترک ازواجهن التهیه لهُنّ ؛(۳) چه بسا که بی توجهی مرد به آراستگی ظاهر سبب گردد که زن از پاکدامنی فاصله بگیرد.»(همان)
[۲] . اختلال شخصیت ضد اجتماعی :  ASP نوعی اختلال شخصیت است که در آن فرد نمی‌تواند با موازین اجتماعی سازگار شود و در قبال رفتارهایش احساس گناه و اضطراب ندارد. مشخصه این اختلال، اعمال مداوم ضد اجتماعی یا خلاف قانون است،

درباره دفتر ازدواج

ثبت عقد دائم و عقد موقت مشاوره خانواده و ازدواج مشاوره حقوقی خانواده

Check Also

۸ نکته کلیدی برای استحکام زندگی زناشویی

۸ نکته کلیدی برای استحکام زندگی زناشویی   نویسنده :اعظم اسلامی مجد اگراز افرادی هستید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *